כישורית

כרמי ויקב כישור בבעלות כפר כישורית, כפר לאנשים בעלי צרכים מיוחדים ויכולות מיוחדות. 

כישורית (מלכ"ר) שוכנת על אדמות קיבוץ כישור שבגליל המערבי העליון. ביחד, כישורית וכישור, יוצרים קהילה שיזורית (שילובית) בה חיים בסמיכות בעלי צרכים מיוחדים ואנשים "רגילים". החיבור הזה מאפשר לבוגרים בעלי הצרכים המיוחדים, אשר חוו פעמים רבות במהלך חייהם ניכור, בדידות והרחקה, לחוות שייכות חברתית ושותפות קהילתית.

המודל ההתיישבותי של כישורית וכישור הינו של קהילה שיתופית המבוססת על עקרונות הקיבוץ הארץ-ישראלי. ככזה, לאורך השנים הוקמו ופותחו בכישורית ענפי משק מגוונים. ענפי העבודה היצרניים וענפי השרות הם חלק אינטגרלי מהכפר ותכליתם לספק מקומות לעבודה אמיתית ומשמעותית לחברים.  מרבית החברים עובדים בענפי המשק והשירות שבכפר, וכ-10% מהחברים, אשר בחרו בכך, יוצאים לעבודה בשוק החופשי, מחוץ לכישורית. השיבוץ במקום העבודה זה או אחר תלוי ברצונו של החבר, בהתאמתו, ובהשתלבותו מבחינה חברתית בענף.

ענף החקלאות, ובתוך כך ענף היקב,  הינו ענף התעסוקה המרכזי בכישורית. ראשית משום שעל פי רוב הוא ענף בעל יכולת קיום כלכלית, אבל בעיקר משום שהינו מהענפים העיקריים המאפשרים תעסוקה משמעותית וחשובה לחברים. מחקרים מראים כי קיים ערך רב לטיפול באמצעות בעלי חיים וצמחים לאנשים הסובלים ממצוקות נפשיות ומגבלות פיזיות, ורואים בהם תחומים טיפוליים מוכרים. עבודה בחקלאות מיטיבה עם בעלי צרכים מיוחדים בכך שהיא מאפשרת מגע עם הטבע, שהות באוויר פתוח וקשר עם צמחים ובעלי חיים.

 

 

להזמנות השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם